01.07.2024

Datasta tehokkuutta, tuottavuutta ja kilpailukykyä

IoT-sensorilaitteet hyydepatojen haittojen minimoinnissa

Hyydejään havaitsemisessa on tavoitteena seurata tarkkuuslämpömittarilla veden lämpötilaa padon voimalan läheisyydessä. Laitteisto on suunniteltu koostumaan Deltaohm tarkkuuslämpötilaloggerista, sekä sen ajastettun lukemiseen ja lähettämiseen tarkoitetust Raspberry PI -tietokoneesta.

Raspberry Pi:n tietoliikenne ominaisuudet sisältävät vain WiFI-ja bluetooth teknologiat, mutta ei mitään pitkän kantaman radioteknologiaa.

Data tullaan lähettämään LoRAWAN verkon yli, ja siihen tullaankin käyttämään Pi Supply IoT LoRa Node pHAT -lähetin lisäosaa, joka kiinnitetään Raspberry Pi tietokoneeseen. Datan käsittely ja varastointi tulee olemaan Azuren pilvessä. Datan visualisointiin suunnitellaan näyttöjä Grafananasta.

Laitteistoa tullaan testaamaan 4:llä padolla.

Uutiseen liityvät caset

IoT-sensorilaitteet hyydepatojen haittojen minimoinnissa