Millaista osaamista ja yhteistyötä Keski-Pohjanmaan ICT-yritykset tarvitsevat? Entä millaisia mahdollisuuksia ja haasteita yritykset näkevät tulevaisuudessa? Nyt yrityksillä on mahdollisuus kertoa omista tarpeistaan ja vaikuttaa siihen, millaista ICT-alan kehittämistä alueella tehdään.
ICT-alan kehittäminen Keski-Pohjanmaalla -hankkeessa kerätään ICT-yrityksiltä näkemyksiä alan nykytilasta ja tulevaisuuden tarpeista. Yritykset voivat osallistua kahdella tavalla: haastattelussa tai vastaamalla kaikille alueen ICT-yrityksille suunnattuun kyselyyn.
Haastattelu tarjoaa mahdollisuuden keskustella yrityksen tilanteesta ja tarpeista laajemmin. Kysely puolestaan on kevyempi tapa tuoda oma näkemys mukaan selvitykseen. Molemmilla tavoilla yritykset voivat vaikuttaa siihen, millaisia tarpeita ja mahdollisuuksia ICT-alan kehittämisessä tunnistetaan.
Yrityshaastatteluissa keskustellaan muun muassa osaamisesta, työvoiman saatavuudesta, yhteistyöverkostoista, tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnasta (TKI) sekä alan tulevaisuuden näkymistä.
Haastattelussa yrityksellä on mahdollisuus nostaa esiin omasta toiminnastaan nousevia tarpeita, haasteita ja yhteistyömahdollisuuksia. Keskustelun avulla voidaan myös tunnistaa sellaisia kehittämistarpeita, joita lyhyemmällä kyselyllä ei olisi mahdollista tavoittaa.
– Yritykset tuntevat oman toimintaympäristönsä parhaiten. Siksi haluamme kuulla, millaisia kehittämistarpeita yritykset arjessaan kohtaavat ja millaisia mahdollisuuksia ne näkevät tulevaisuudessa, kertoo hankkeessa mukana oleva tutkimuskoordinaattori Mikko Myllymäki.
Haastatteluun osallistuvat yritykset saavat hankkeessa tuotettavan raportin kokonaisuudessaan käyttöönsä. Lisäksi haastateltavat voivat osallistua hankkeen tapahtumiin ja vaikuttaa niiden teemoihin ja sisältöihin.
Haastattelun rinnalla yritykset voivat osallistua myös lyhyellä kyselyllä. Kyselyssä käsitellään samoja kokonaisuuksia suppeammin, ja siihen vastaaminen on nopea tapa kertoa yrityksen tärkeimmistä tarpeista ja näkemyksistä.
Kyselyn avulla halutaan tavoittaa mahdollisimman laaja joukko Keski-Pohjanmaan ICT-yrityksiä. Hankkeen projektipäällikön Katja Ristiluoman mukaan haastattelu ja kysely palvelevat hieman erilaisia tarkoituksia.
– Haastatteluun osallistumalla yritys pääsee pohtimaan omaa tilannettaan hieman laajemmin, kun taas kyselyyn voi vastata nopeasti ja helposti. Molemmilla tavoilla yrityksen näkemys saadaan osaksi hankkeen selvitystä.
Yrityksiltä kerättyä tietoa hyödynnetää hankkeen toimenpiteiden ja pilotointien suunnittelussa sekä muussa kehittämistyössä. Tietoa kootaan hankkeessa tuotettaviin raportteihin, joita voidaan hyödyntää alueen julkisten toimijoiden työssä ja päätöksenteon tukena. Raporteissa tarkastellaan muun muassa ICT-alan nykytilaa, yritysten tarpeita, kestävän ICT tilaa ja alueen TKI-toiminnan mahdollisuuksia.
Näin yritysten esiin tuomat näkemykset ja tarpeet saadaan osaksi alueen ICT-alan kehittämistä. Samalla ne voivat auttaa tunnistamaan uusia yhteistyön, kumppanuuksien ja TKI-toiminnan mahdollisuuksia yritysten, koulutusorganisaatioiden, tutkimuksen ja julkisen sektorin välillä.
Haluatko keskustella yrityksesi tilanteesta ja tarpeista tarkemmin?
Ilmoittaudu haastatteluun:
Haluatko kertoa näkemyksesi nopeasti kyselyn kautta?